Dış Cephe Kaplama

Taşonit Cephe Kaplaması

Dış cephe kaplama ürünlerine son yıllarda çok büyük bir talep gösterilmektedir. İnşaatçılık sektörünün önde gelen firmalarının geliştirmiş oldukları yeni teknolojiler ile binalarda özellikle enerji tasarrufu sağlamaya yönelik olarak kullanılan yeni malzemeler ile karşılaşmaktayız. Betopan, yalıpan, fugalin, taşonit gibi dış cephe kaplaması malzemeleri ile mükemmel bir şekilde dış cephe kaplaması yapılmakta ve hatta mimari amaçla estetik görünümlü yapılar ortaya çıkarılmaktadır. Ağaç, çimento ve bazı kimyasal karışımların bir araya getirilmesi ile oluşturulan taşonit, gerek dış cephe kaplaması gerekse iç mimari olarak tercih edilmektedir. Doğal taş görünümündeki yapısı ile muhteşem yalıtımın yanı sıra harika görünümler vermektedir. Betopan grubundan olan taşonit malzeme, daha önceleri kullanılan gerçek taş malzemelerin yerini almayı başarmıştır. Hafif ve kolay montajlanabilir yapısı sayesinde gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Her türlü yapılara uygun bir şekilde montajlanarak harika görünümler elde edilebilmektedir. İç kısmında ahşap, çimento ve sağlık açısından tehdit oluşturmayan kimyasalların karışımı bulunmaktadır. Dış yüzeyinde ise doğal taş görüntüsü veren bir yapı bulunmaktadır. Betopan malzemelerde olduğu gibi taşonit dış cephe kaplaması da fiziksel etkenlerden zarar görmez ve harika bir yalıtım sağlar.

cerkezkoy-cepke-betopan

Genel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

- Günümüzde kullanılan en iyi ısı ve ses yalıtımı yapan dış cephe kaplaması sınıfındandır.
- Sudan etkilenmez ve nem tutarak küflenmeye neden olmaz.
- Ahşap malzeme ihtiva etmesi akıllara böceklenme olup olmayacağını getirir. Fakat hiçbir şekilde böceklenme yapmaz.
- Dayanıklı, sağlam ve düzgün bir yapıdadır.
- M profiller üzerine düşey olarak matkap uçlu vidalarla montajlanır. Taşınması ve montajlanması oldukça kolaydır.
- Dış görünümünde gerçek taş dokusu vardır ve yanmaya karşı son derece dirençlidir.
- Olumsuz dış etkenlere ve çizilmeye karşı dayanıklıdır. Rahatlıkla boyanabilir ve boyayı mükemmel bir şekilde tutarak muhafaza eder.
- Ani ısı değişikliklerine karşı son derece dirençlidir.
- Isı ve ses yalıtımını sağlarken asbest kullanılmaz ve böylece sağlık açısından hiçbir şekilde tehdit edici unsurları ihtiva etmez.

Taşonit dış cephe kaplaması, betopan malzemelerde olduğu gibi binaların her bir cephesinde, istinat duvarlarında, saçak altlarında, prefabrik ve çelik konstrüksiyon yapılarda yoğun olarak kullanılmaktadır. İç mekanlarda ise dekoratif amaçlı kullanılarak muhteşem mimari ortaya çıkarılabilir.  Binalardaki yalıtımı sayesinde ısı kaynaklarının kullanımını en ideal seviyelere getirir. Bu sayede yüksek oranda enerji tasarrufu sağlar. Gerekli durumlarda kolaylıkla sökülerek tekrardan montajlanabilme özelliğine sahiptir. Sadece ısı değil, harika bir ses yalıtımı da sağlar. Böylece dışarının gürültüsünü içeriye vermez.

Taşonit dış cephe kaplaması; ebatlı kaplama, lambalı kaplama ve fugalı levha kaplama sistemi şeklinde 3 farklı tipte uygulanabilir. Bu 3 farklı tipte uygulandığı zaman kullanım alanlarına göre değişik alternatifler sunmaktadır. Mükemmel yalıtım sağlamasının yanı sıra estetik görünümler de sunması nedeniyle, alış veriş merkezleri, çok amaçlı salonlar, iş merkezleri gibi yapılarda sıkça tercih edilmektedir.